::: Nastavit stránky jako domovské stránky :::  Přidat stránky do odkazů k Vašim oblíbeným  :::  Úvodní strana  :::  E-mail  :::  Mapa stránek  :::

  Dnes je
 

Cyklistická doprava

  Opavou na kole
  Cyklistická doprava
  Zprávy,články,informace
  Ke stažení
  Odkazy
  Fotogalerie
  Kontakt

Cyklisté vítáni

Předpověď počasí pro Opavu

Zdroj: www.meteopress.cz

Jaké je aktuální počasí v Opavě najdete zde!

Ikonka na Vaše stránky

OPAVOUNAKOLE.info

Kód pro Vaše stránky

Návštěvnost stránek

TOPlist

Home > Cyklistická doprava > Bezpečnost a cyklistika > Cyklistické přilby a jejich použití

 

Cyklistické přilby a jejich použití

 

Používejte cyklistickou přilbu

Ochrannou přilbu nasazenou a řádně připevněnou na hlavě musí mít při jízdě na kole každý cyklista mladší 18 let. To je povinnost, kterou ti ukládá zákon. (odkaz na: Zákon 361/2000 Sb. po změně provedené zákonem č.411/2005 Sb., platné od 1.7.2006: § 58, odst.1: "Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.")

 

Několik důvodů, proč cyklistickou přilbu používat:

 • Při rychlosti jízdy 15 km/h, cyklista padá na hlavu: pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru.

 • Při rychlost jízdy 25 km/h, cyklista padá na hlavu: pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky 2,5 metru.

 • Při kolizi cyklisty – rychlost kola 15 km/h a auta – rychlost 35 km/h: síla nárazu cyklisty se rovná rychlosti 50 km/h a odpovídá skoku z výšky 10 metrů.

 •  Nejčastější místa poranění, ke kterým dochází při pádu z kola jsou:
  hlava: 44 %
  paže: 27 %
  břicho: 6 %
  kolena: 23 %

 • Cyklisté s přilbou podstupují 19krát menší riziko úmrtí než ti, kteří přilbu nepoužívají.

 • Koncentrovaný úder do hlavy dokáže usmrtit dospělého člověka již při rychlosti 11 km/h, dítě při rychlosti nižší.

 • Následky poranění hlavy v závislosti na síle úderu:
  dlouhodobé poruchy soustředění, zvýšená agresivita, bolesti hlavy a problémy s rovnováhou, vážné poškození mozku vyžadující stálou lékařskou péči, epilepsie

 • S cyklistickou přilbou na hlavě lze předejít 83 % fraktur lebky, 53 % zranění měkkých částí hlavy a 48 % poškození mozku.

 • Cyklistické přilby mohou předejít okolo 80% vážných poranění hlavy u cyklistů a 75% všech úmrtí je způsobeno úrazem hlavy.

 
 

Na co by jsme měli myslet při výběru cyklistické přilby:

 • Norma: každá cyklistická přilba schválená k prodeji musí být opatřena označením CE. To znamená, že daná přilba splňuje technické požadavky stanovené ČSN EN 1078. Takto testovaná přilba má certifikát ES, přezkoušení typu.

 • Hmotnost: co nejnižší, aby se nezatěžoval krk cyklisty. Uvádí se, že hmotnost přileb pro děti by neměla přesáhnout hranici 200 g, pro dospělé 300 g.

 • Velikost: deklarovaný údaj nemusí vždy odpovídat skutečnosti, takže pečlivě zkoušet. Přilba nesmí být ani malá (to je jasné), ani příliš velká (nejčastější chyba při nákupu přileb pro děti, motivovaná myšlenkou, aby přilba i přes růst hlavy co nejdéle vydržela). Nepodceňte ani tvar – v nabídce se objevují přilby úzké, které o sobě posléze dají vědět nepříjemným tlakem na bocích hlavy.

 • Seřízení náhlavní vložky: přilby jsou vybavovány různými upínacími zařízeními, které stahují náhlavní (vnitřní) vložku. K upínacímu zařízení musí být snadný přístup a musí se vyznačovat jednoduchou obsluhou (jak při utahování, tak i při uvolňování přilby). Upnutí náhlavní vložky je jedním z nejdůležitějších prvků, který určuje, jak bude přilba pevně a současně i příjemně sedět na hlavě.

 • Polstrování: míru pohodlí lze zjistit již při nasazení přilby na hlavu. Polstrování má být příjemné, nemá tlačit a mělo by držet.

 • Nastavení řemínků: řemínky nesmějí tlačit a dřít (děje se tak, když jsou příliš utažené) a nesmějí být ani volné (ztrácely by svůj smysl). Přestavovací zařízení by mělo udržet nastavení řemínků ve stejné poloze (výhodnější je zařízení se zajištěním nastavené polohy).

 • Podbradní pásky: předepsaná minimální šíře je 15 mm. Pásky jsou vybavovány zařízením, kterým se seřizuje a udržuje jejich napětí; upínací zařízení musí být snadno ovladatelné a nesmí tlačit. Přezky pásků přileb nesmí ležet na kosti spodní čelisti.

 • Síťka proti hmyzu: nepopiratelná výhoda.

Jak správně upevnit cyklistickou přilbu na hlavě:

SPRÁVNĚ

ŠPATNĚ

Přilba se nesmí při jakémkoliv pohybu posunovat do čela nebo do týlu  hlavy.

Přilba musí pevně přilehnout k hlavě. Musí sedět příjemně, ale ne těsně.

 

Nastavte si řemínky tak, aby nebyly příliš volné anebo příliš utažené!

   

 

 

kliknutím se se objeví předpověď pro Ostravu

Autor stránek: Dušan Vaculčík

copyright  2005 © opavounakole.info